Пролетта вече е тук, но с настъпването и зачестяват и случайте на сезонен алергичен конюнктивит.
Какво представлява алергичният конюнктивит?
Конюнктивитът представлява възпаление на лигавицата на очите. Когато това възпаление е предизвикано от алергична реакция вседствие на действието на различни алергизиращи агенти, настъпва алергичен конюнктивит. Алергените могат да са от различно естество – козметични продукти, почистващи препарати, косми и/или храни на домашни любимци, тютюнев дим, определени лекарства, контактни лещи, слънчевата радиация, полени и др. Алергична реакция настъпва при попадане на алерген върху лигавицата на очите на пациент с изразена непоносимост към съответния алерген. Често такива пациенти страдат и от други заболявания като бронхиална астма, алергичен ринит, атопичен дерматит. Фамилната обремененост също е рисков фактор за появата на алергичен конюнктивит.
Видове алергични конюнктивити.
Алергичните конюнктивити са група заболявания, включваща остър алергичен конюнктивит, сезонен, целогодишен конюнктивит, атопичен, вернален и гиганто-клетъчен конюнктивит.
Увеличеното слънчево греене и обилният цъфтеж на растенията през пролетните и летни месеци е причина за зачестяване на случайте на сезонен алергичен конюнктивит.
Какви са оплакванията при сезонен алергичен конюнктивит?
Типични оплаквания при сезонния алергичен конюнктивит са сърбеж, зачервяване, сълзене, светобоязън, усещане за чуждо тяло, оток на конюнктивата. Обикновено се засягат и двете очи. При някои пациенти наред с очните оплаквания се наблюдават и кихане, кашлица, ринит.
Как да се предпазим от сезонния алергичен конюнтивит?
Дискомфортът предизвикан от симптомите на алергичния конюнктивит може да се облекчи преди всичко чрез ограничаване на контакта с алергена – например избягване на разходките на открито, особено в часовете с повишена концентрация цветен прашец във въздуха (рано сутрин и късно сладобед). Слънчевите очила също имат защитна функция, тъй като не само намаляват дразненето от UV-лъчите, но и предотвратяват навлизането на цветен прашец в очите. Студените компреси и овлажняването на очите чрез приложение на изкуствени сълзи или промивки с физиологичен разтвор също облекчават дразненето.
Диагноза и лечение на сезонния алергичен конюнтивит
Диагнозата на алергичният конюнтивит може да бъде поставена само от офталмолог, а понякога – след консултация с алерголог и извършването на изследвания за определяне на точния алерген, предизвикващ алергичната реакция.
Самолечението на алергичните конюнктивите е абсолютно противопоказано, тъй като може да доведе до влошаване на състоянието. Ако имате оплаквания, запазете час за очен преглед.
Лечението на алергичните конюнктивити е строго индивидуално и се определя след внимателна преценка на очното и общо състояние на всеки пациент, фамилната му анамнеза, резултатите от направените изследвания и консултации с други специалисти. Използват се различни комбинации от локални и/или ситемни медикаменти с контролни прегреди за просредяване на ефекта на лечението. При правилно и навременно лечение, симптомите обикновенно отшумяват за около 10 до 14 дни.