Заболяването глаукома е втората водеща причина за увредено зрение и слепота в световен мащаб. Оставено без лечение, заболяването причинява увреждане на зрителния нерв и води до необратима загуба на зрение и пълна слепота.
- Всеки човек може да развие глаукома. Съществуват определени фактори, които увеличават риска. Такива са възрастта над 40 години, фамилната обремененост, някои заболявания (диабет, артериална хипертония, хипотиреоидизъм, късогледство).
- Най-често глаукомата се свързва с повишено вътреочно налягане. Въпреки, че високото то е доказан рисков фактор, заболяването може да се развие и при нормални или дори ниски стойности на очното налягане. При това състояние налягането остава в границите на „нормалните“ стойности, но зрителния нерв прогресивно се уврежда.
- Почти винаги глаукомата протича без симптоми и оплаквания, докато се стигне до значителна загуба на зрение (над 40%). Установено е, че в развитите страни над 50% от глаукомно болните не знаят за своето заболяване!
- Уврежданията, настъпили в следствие на глаукомата, са необратими – загубеното зрение не може да бъде възстановено. С напредване на болестта настъпва загуба на периферното зрение, а на по-късен етап и на централното зрение.
- Ранното диагностициране и започване на адекватно лечение може да забави и дори напълно да спре прогресията на зрителното увреждане от глаукома.
Провеждането на пълен очен преглед с разширяване на зениците е единствения начин за откриване на ранни признаци на глаукома. Ако имате един или повече рискови фактори за развитие на глаукома е препоръчително да преглеждате очите си поне веднъж годишно.
Ако вече Ви е поставена диагноза „глаукома“ е важно стриктно да спазвате предписаното от офталмолога лечение. Не пропускайте и редовните очни прегледи (на всеки два до три месеца), за да сте сигурни, че лечението постига необходимото забавяне на прогресията на заболяването.