КАТАРАКТА
Катарактата или т. нар. „перде“ представлява помътняване на очната леща, в резултат на което се нарушава зрението. Лещата е важен компонент от пречупващата система на окото – тя фокусира светлината върху ретината, като по този начин се получава ясен образ. При развитието на катаракта се нарушава прозрачността на лещата и тя започва да пропуска по-малко светлина, като това води до различни по степен нарушения на зрението.
В повечето случай катарактата се развива с напредването на възрастта и е резултат от промяна в протеиновата структура на лещата вследствие на стареенето на организма. Катарактата обикновено засяга и двете очи, но не винаги с еднаква скорост, което може да причини разлика в зрението. Възможна е и появата на катаракта да се дължи на очно възпаление, травма или метаболитни проблеми. Катарактата може да бъде и вродена или да се развива в ранна детска възраст. Обикновенно причините за вродена катаракта са генетични.
СИМПТОМИ И ОПЛАКВАНИЯ ПРИ КАТАРАКТА
Развитието на катаракта обикновено е бавно и безболезнено. В началните стадии на заболяването зрението може да бъде запазено или съвсем леко нарушено. Симптомите са трудно доловими и могат включват повишена чувствителност към светлина и отблясъци, веждане на “ореоли“, леко замъгление на зрението. На този етап, повечето хора не осъзнават, че промените в зрението им се дължи на развитието на катаракта. Тъй като няма промяна във външния вид на окото, дискомфорт или болка, началните симптоми на катаракта се пренебрегват често и пациентите не търсят специализирана лекарска помощ. С напредване на помътняването на лещата се появяват по-забележими симптоми като затруднено нощно виждане, двоене на образите, виждане на по-бледи цветове, нужда от по-ярка светлина при четене. Прогресията на катарактата постепенно води до все по-затруднено зрение до степен на усещане за светлина и дори пълна загуба на зрението.
КАК СЕ ПОСТАВЯ ДИАГНОЗАТА КАТАРАКТА?
Диагнозата катаракта може да бъде поставена само от специалист-офталмолог след обстоен очен преглед. Изследва се зрителната острота, очното налягане и след разширение на зеницата – структурите в предната част на окото за определяне на вида, размера и местоположението на катарактата. Може да прочетете повече за диагностицирането на катаракта тук.
Единственото лечението на катаракта с доказан ефект е оперативното. Катарактата не може да бъде лекувана чрез лекарства, или да бъде коригирана чрез очила. Катаракталната хирургия днес е рутинна, безопасна интервенция с отлични резултати, при която пациентите не се нуждаят от дълъг престой в лечебното заведение. Чрез операцията на катаракта се постига пълна рехабилитация на зрението, включително с корекция на рефрактивните аномалии (късогледство, далекогледство, астигматизъм).
Операциите на катаракта в Спецзиализирана очна болница “Акад. Пашев“ се извършват по изключително щадящи за окото хирургични методи от висококвалифицирани очни хирурзи с дългогодишен опит в оперативното лечение на катаракта. Може да се запознаете подробно с методите за хирургично лечение на катаракта тук.
Обикновено пациентите се интересуват трябва ли да се изчака преди да се оперира катарактата, и колко. Прогресията на катарактата е индивидуална завсеки. Може да зависи от различни фактори – възраст, генетични, начин на живот и др. Значително помътняването на лещата със нарушение на зрението може да настъпи с месеци или с години. Операция на катарактата може да се извърши във всеки стадии на заболяването – няма точно определен „правилен“ момент. Повечето пациенти взимат окончателно решение за операция, когато промените в зрението им започнат да затрудняват ежедневните им дейности. Не се препоръчва да се изчаква катарактата да “озрее“ – т.е. да настъпи значително помътняване на лещата. В по-късните стадии на заболяването хирургична интервенция е по-трудна и съществува повишен риск от постоперативни усложнения.
ЗРЕНИЕ СЛЕД ОПЕРАЦИЯ НА КАТАРАКТА
Оперативното лечение на катаракта води до пълна рехабилитация на зрението, включително с корекция на рефрактивните аномалии (късогледство, далекогледство, астигматизъм). При навременна и правилно проведена операция, и при отсъствие на други очни заболявания, се постига висока зрителна острота и бързо възстановяване.