ЛЕЧЕНИЕ НА КАТАРАКТА
КАКВО ПРЕДСТАВЛЯВА ОПЕРАЦИЯТА НА КАТАРАКТА?
Операцията на „старческо перде“ представлява хирургична интервенция, при която се премахва вече помътнялата вътреочна леща на пациента, след което на нейно място се имплантира изкуствена, прозрачна вътреочна леща. Новата вътреочна леща заема мястото на увредената естествена леща и се превръща в постоянна част от окото.
Основните методи за премахване на помътнялата естествена вътреочна леща са интракапсуларна и екстракапсуларна екстракция. Решението какъв тип екстракция на катаракта ще се извърши и каква вид изкуствена вътреочна леща ще се имплантира се взема въз основа на обективното състояние на окото и зрителните изисквания на пациента. Методиката, според която се извършва операцията се определя от хирурга.
Най-често се използва екстракапсуларна екстракция на вътреочната леща с имплантация на мека леща. Тя се извършват с малък тунелен разрез на роговицата – 2,2 мм, като не е необходимо налагане на шевове. За отстраняване на болната леща се прилага безкръвна оперативна техника чрез използване на ултразвук – т.н. факоемулсификация, чрез която лещата се раздролява и се превръщ във фина маса, която може да бъде аспирирана. Този метод е приет за “златен стандарт” в цял свят. В последните години навлизат и нано- и фемтосекундните лазери за катарактална хирургия. Чрез тях се извършват едноетапно отваряне на предна лещена капсула, като извличането на човешката леща отново се извършва с ултразвук. Проучвания показват, че резултатите от двата метода – на ръчно отваряне и чрез лазер, са напълно съпоставими.
След отстраняването на помътнената човешка леща на нейно място се имплантира изкуствена сгъната мека леща, която се разгъва самостоятелно в окото.
Рискът от усложнения при такъв тип операции на катаракта е сведен до минимум и резултатите обикновено са отлични – при този метод на операция пациентът може да гледа телевизия, шофира или чете още на следващия ден след операцията.
Операция с по-голям разрез се налага при показания за интракапсуларната екстракция , имплантация на твърда леща и последващо зашиване. Този тип операция се налага изключително рядко, като някои от индикациите са възраст на пациента, напреднал стадии на катарактата, при която твърдостта на лещеното ядро е голяма и друга методика би крила риск от увреждане на роговицата, някои придружаващи очни заболявания. Въпреки, че при този метод не съществува риск от развитието на вторична катаракта (помътняване на задната капсула ). Той е много рядко приложим в днешно време поради липсата на капсули, върху които да се имплантира изкуствена вътреочна леща.
КОЙ ВИД ВЪТРЕОЧНА ЛЕЩА Е ПОДХОДЯЩ ЗА МЕН?
Изборът на вътреочна леща, която ще се постави на мястото на естествената, е строго индивидуален и зависи от състоянието на окото и зрителните изисквания на пациента. От правилно подбраната вътреочна леща и професионално изпълнена хирургична интервенция зависи доколко ще се подобри зрението на пациента след операцията на катаракта.
Пациентите на очна болница „Акад. Пашев“ имат възможност да избират от голямо разнообразие висококачествени вътреочни лещи на водещи европейски и американски производители. Вашият офталмолог ще Ви посъветва кой е най-подходящият тип вътреочна леща след провеждането на пълен очен преглед и необходимите изследвания за катаракта. Може да се запознаете с различните видове вътреочни лещи тук.