Предизвикателства в лечението и диагностиката на глаукомите“ бе темата на тазгодишния XX-ти симпозиум на Българското Глаукомно Дружество, който се проведе на 25 и 26 март 2022г. в гр. София.

С тематични лекции и доклади, в рамките на двата дни, водещи български офталмолози представиха съвременните тенденции при диагностиката на глаукомата, както и новости във възможностите за медикаментозно и хирургично лечение.

Симпозиума започна с презентация на актуалната тема за очните прояви причинени от SARS-CoV-2, като беше обърнато особено внимание върху възможното връзка между лечението на COVID 19 инфекция и развитието на глаукома.

През вторият ден на форума бяха представени трудностите и подходите за диагностика и лечение на очна хипертензия и глаукома в детска възраст, терапевтичните възможности за лечение на глаукома при бременност и кърмене, подход и лечение при пациенти с влажна макулна дегенерация и съпътстваща глаукома и др.

Акцент бе поставен върху закритоъгълната глаукома – заболяване с голям риск от ослепяване и нарастваща честота. Акад. Петя Василева (СОБАЛ „Акад. Пашев“), с презентацията си „Закритоъгълна глаукома – опасности и възможности“, направи преглед на новите подходи при класификацията и лечението на закритоъгълната глаукома, а екип от УМБАЛ „Александровска“ представи клиничен случай на пациент със закритоъгълна глаукома и прекаран остър глаукомен пристъп.

В сесията, посветена на хирургично лечение на глаукомите, д-р Калина Рачева (СОБАЛ „Акад. Пашев“) представи малигнената глаукома и хороидалната ефузия като късни усложнения на трабекулектомията и възможностите за тяхното преодоляване, д-р И. Шандурков (СОБАЛ „Вижън“) направи обзор на честотата и причините за развитие на вторична глаукома при пациенти претърпели витректомия със силикон, Проф. Ива Петкова (СБАЛОБ „Зора“) разгледа повишеното вътреочно налягане и глаукома като усложнения след парс плана витректомия. В сесията още се обсъдиха възможните причини за възникване на плитка предна камера в комбинация с хипотония в ранния следоперативен период на трабекулектомия и хирургия на катаракта. Представи се анализ на безопасността и ефикасността на iStent inject® – имплант за намаляване на вътреочното налягане, в комбинaция с факоемулсификация при пациенти с откритоъгълна глаукома.

Симпозиумът завърши с представяне и обсъждане на интересни клинични случаи: „Вторична глаукома при очен исхемичен синдром“ (Я. Рибалкина, СОБАЛ „Акад. Пашев“), „Транссклерална циклофотокоагулация при напреднала псевдоексфолиативна глаукома“ (Н. Даков, УМБАЛ „Александровска“),  „Тежко протичане на вторична глаукома при автоимунни заболявания, лекувани с кортикостероиди“ (П. Манолова, СОБАЛ „Акад. Пашев“), „Промени във вътреочното налягане при орбитален псевдотумор“ (Н. Стоянова, УМБАЛ ‘‘Св.Георги“ – гр. Пловдив), „Късна хипотония след трабекулектомия“ (Ал. Георгиева, СОБАЛ „Акад. Пашев“), „Напреднали глаукомни промени след остър глаукомен пристъп вследствие обща анестезия“ (Б. Владимирова, СОБАЛ „Акад. Пашев“) и Ятрогенна инсуфициенция на лимбални стволови клетки при пациент с първична откритоъгълна глаукома“ (К. Шангова СБОБАЛ – Варна).

Наградата на конкурса „Млад учен“ на Българското глаукомно дружество бе връчена на Н. Великова за разработката и на тема „Назална срещу инфериорна локализация на гониотомията с Kahook Dual Blade – сравнителни резултати“.